Facebook zone

Zona Membrilor

Competitii Cupa Cetatilor

2009.09.05 CUPA CETATILOR Editia 15 - Padurea Verde Timisoara

Clubul Sportiv Gratzu va organiza sâmbătă, 5 septembrie, la Pădurea Verde, cea de a XV-a ediție a concursului de cross-country „Cetatea Timişoara”.

 

Competiţia face parte din Cupa Cetăţilor, şi este cel mai important organizat până acum pentru bicicliştii iniţiaţi din Timişoara. Participarea în cadrul concursului se face pe baza numărului de biciclist obţinut în cadrul campaniei ”Verde pentru Biciclete”. 


Înscrierea şi participarea sportivilor la concurs se face pe bază de Buletin sau Carte de identitate, sâmbătă, începând cu ora 9, până la ora 10, în ordinea următoare: Categoria Copii, Juniori şi Fete începând cu ora 09, respectiv Categoria Seniori şi Elite începând cu ora 09.30.


Categoriile de concurs sunt: copii (10 – 14 ani) - 1 tură, juniori (15 – 19 ani) - 3 ture, seniori (20 – 35 ani) - 5 ture, elite (36 – 99 ani) - 4 ture, fete (peste 16 ani) - 2 ture.


Fondul de premiere pentru cele 5 categorii de concurs este unul substanţial, de aproximativ 1.300 de euro. Premiile sunt:

Premiul 1 – Trofeu de cavaler al Cupei Cetăţilor(categoria seniori), Cupă, diplomă, bicicletă de munte, tricou şi agăţătoare Verde pentru Biciclete;

Premiul 2 – Diplomă, cască de protecţie all mountain, tricou şi agățătoare Verde pentru Biciclete, accesorii bicicletă;

Premiul 3 – Diplomă, echipamente de protecţie, tricou şi agățătoare Verde pentru Biciclete, accesorii bicicletă. Toți sportivii înscrişi primesc o Diplomă de participare. 
De asemenea, vor fi acordate premii pentru cel mai tânăr și cel mai vârstnic participant, cea mai grozavă căzătură şi cea mai tânără fată.


În timpul concursului de cross-country, în perimetrul zonei de start vor avea loc și alte întreceri sportive şi distractive.


Traseul de concurs are o lungime de 10.2 kilometri / tură şi va fi arbitrat de 30 de arbitrii poziționaţi strategic. Traseul este marcat cu bandă albă în zonele de viteza şi alb-roșie în zonele cu dificultate ridicată sau care necesită atenţie şi precauţie sporită. Timpul mediu de parcurgere este de 25 minute cu o viteză medie de parcurgere de 21 km/h.

 

Au fost premiaţi totodată cu un tricou “Verde pentru Biciclete” şi Lupşa Alexandru şi Roşu Narcis (6 ani) - Cel mai tânăr participant; Poclid Ioan (67 ani) – Cel mai vârstnic participant, Cirdu Laura, care a suferit şi o luxaţie de cot – Cea mai grozavă căzătură, Hăulică Ioana-Maria (8 ani) – Cea mai tânără fată.

 

Cupa Cetăţilor este singurul concurs de sport extrem din România care se desfăşoară în locaţii istorice, începând din 1998. Această ediţie a Cupei Cetăţilor, organizată de “Verde pentru Biciclete” şi Clubul Sportiv Gratzu, reprezintă cel mai important concurs de biciclete pentru atât pentru profesionişti, cât şi pentru amatori din Cetatea Timişoara şi din Banat.

 

 

GALERIE FOTO  : 

 

 

 

 

CLASAMENTE EDITIA A 15-A 5 Septembrie 2009

LOCUL

NUME SI PRENUME

NUMAR

CATEGORIE

ORAS

CLUB

1 Faget Alexandru 3129 Copii Timisoara  
2 Andrei Cristescu 1555 Copii Timisoara  
3 Homorgan Alin 3122 Copii Timisoara  
4 Furmanek Stefan 1330 Copii Timisoara Clubul Sportiv GRATZU
5 Rapea Cristian 762 Copii Timisoara Clubul Sportiv GRATZU
6 Paul Alexandru 3142 Copii Timisoara  
7 Becker Nikolai 212 Copii Germania  
8 Cocos Adrian 2078 Copii Timisoara  
9 Zorlentan Adrian 3126 Copii Timisoara Clubul Sportiv GRATZU
10 Dumitrescu Andreas 3149 Copii Timisoara Clubul Sportiv GRATZU
11 Iarca Stefan 3125 Copii Timisoara  
12 Borovic David 3119 Copii Timisoara  
13 Yannick Markus 1942 Copii Nurnberg  
14 Haulica Ioana 3117 Copii Hunedoara  
15 Lupsa Alex 1182 Copii Timisoara  
16 Florea Vlad 1451 Copii Timisoara  
17 Rosu Narcis 3128 Copii Lugoj  
           

LOCUL

NUME SI PRENUME

NUMAR

CATEGORIE

ORAS

CLUB

1 Kovacs Tamas 3144 Juniori Arad  
2 Schon Eduard 370 Juniori Timisoara  
3 Gravila Felix 3114 Juniori Timisoara  
4 Rotariu Alin 1610 Juniori Timisoara Clubul Sportiv GRATZU
5 Neamt Florin 2668 Juniori Arad,Siria Clubul Sportiv GRATZU
6 Chirita Alexandru 1077 Juniori Timisoara Clubul Sportiv GRATZU
8 Koszegi Lorant 3123 Juniori Dumbravita C.S. TIBISCUS
7 Rad Eugen 3164 Juniori Arad,Lipova Clubul Sportiv GRATZU
9 Epureanu Alexandru 3482 Juniori Timisoara  
10 Hategan Alexandru 3121 Juniori Timisoara  
11 Mogosi Alexandru 1559 Juniori Timisoara  
12 Strainescu Petru 1676 Juniori Timisoara  
13 Bobernac Alexandru 3120 Juniori Timisoara  
14 Bita Ioan Florin 2706 Juniori Timisoara  
15 Olah Endre Gabor 440 Juniori Timisoara  
16 Chisarau Emanuel 3116 Juniori Timisoara  
Descalificat Popovici Georgian 3188 Juniori Resita CS CONPET PLOIESTI
Descalificat Paraschivu 3109 Juniori Resita  
Descalificat Jivanescu Victor 3141 Juniori Timisoara  
           

LOCUL

NUME SI PRENUME

NUMAR

CATEGORIE

ORAS

CLUB

1 Hodi Marica 3107 Fete Lugoj  
2 Kovasz Anita 3146 Fete Arad  
3 Borcovics Andrada 3151 Fete Timisoara  
4 Fulgu Ratiu Maria 3124 Fete Timisoara  
5 Viasu Tania 1096 Fete Timisoara  
6 Manduta Anca  561 Fete Oradea  
7 Cirdu Simona Laura 1845 Fete  Timisoara  
8 Motorca Loredana 3150 Fete Timisoara  
9 Florea Tanita 3111 Fete  Timisoara  
           

LOCUL

NUME SI PRENUME

NUMAR

CATEGORIE

ORAS

CLUB

1 Bogdanescu Laurentiu 3115 Seniori Timisoara  
2 Kovacs Gergo 3143 Seniori Arad C.S. TIBISCUS
3 Kovacs Zsolt 3145 Seniori Arad C.S. TIBISCUS
4 Duca Alin 3113 Seniori Arad,Lipova Clubul Sportiv GRATZU
5 Bancila Razvan 3130 Seniori Timisoara Clubul Sportiv GRATZU
6 Balu Stefan 3112 Seniori Timisoara  
7 Wagner Alex 3486 Seniori Timisoara  
8 Ionescu Alexandru 174 Seniori Timisoara  
9 Buchinger Ediuard 3485 Seniori Periam  
10 Isfanescu Florin 3196 Seniori Timisoara  
11 Brasovan Mladen 3139 Seniori Timisoara  
12 Musat Adrian 3105 Seniori Timisoara  
13 Lorincz Andras 2288 Seniori Timisoara  
14 Andras Adrian 778 Seniori Timisoara  
15 Chiuzbaian Sorin 3147 Seniori Timisoara ECO-EXPLORA BAIA MARE
16 Stefan Dragos 3195 Seniori Timisoara  
17 Donosa Catalin 3193 Seniori Timisoara  
18 Bereczki Andrei 1412 Seniori Timisoara Clubul Sportiv GRATZU
19 Babella Ladislau 3542 Seniori Timisoara  
20 Daniel Borca 3194 Seniori Timisoara ETA 2U
21 Harabagiu Andrei 437 Seniori Timisoara TIBISCUS
22 Mitrulescu Paiseanu 3484 Seniori Craiova  
23 Turturica Mihai 3472 Seniori Timisoara  
24 Bujor Dieter 1230 Seniori Giarmata  
25 Mandras Felix 3481 Seniori Oradea  
26 Stanciu Mihai 1452 Seniori Timisoara  
27 Rosu Alin 3127 Seniori Lugoj  
28 Prodan Viorel 3131 Seniori Timisoara  
29 Stamenca Daniel 556 Seniori Timisoara TIBISCUS
30 Socaci Marius 3108 Seniori Timisoara  
           

LOCUL

NUME SI PRENUME

NUMAR

CATEGORIE

ORAS

CLUB

1 Pommershiem Helmut 3106 Elite Arad  
2 Czifrak Iosif 2573 Elite Timisoara  
3 Dan Lupsa 2035 Elite Timisoara  
4 Cristescu Emil 1 Elite Timisoara  
5 Streanga Anghel 1520 Elite Timisoara  
6 Baschant Zoltan 3482 Elite Timisoara Clubul Sportiv GRATZU
7 Radao Dumitru 3132 Elite Valcea  
8 Carcota Cornel 1463 Elite Alba Iulia  
9 Mezaros Iosif 889 Elite Timisoara  
10 Zamfira Ioana 392 Elite Timisoara  
11 Buligan Radu 3110 Elite Timisoara  
12 Straita Mihail 2600 Elite Timisoara  
13 Poclid Ioan 3276 Elite Timisoara  
14 Haulica Radu 3118 Elite Hunedoara  
15 Tibrea Alexandru 3577 Elite Jimbolia  
16 Pitigoi Sorin 3148 Elite Resita A.C.S.FITNESSTUDIO RESITA
17 Hobi Stefan 3451 Elite Costeiu  
18 Breiten Dan 3104 Elite Timisoara  
19 Oprea Iolin 3103 Elite Timisoara  
20 Popescu Constantin 273 Elite Timisoara  
           
           
           
Descalificat Neidoni Sergiu   Seniori Timisoara C.S. TIBISCUS
Descalificat Bohoru Andrei   Juniori Timisoara AUDI
Descalificat Bukinger Eduard   Seniori Timisoara MARIN LUCIAN
Descalificat Andrei Timbota    Seniori Timisoara  
Descalificat Buhaceanu Andrei   Seniori Timisoara  
Descalificat Blaj Alexandru   Copii Timisoara FELTBIKES
Descalificat Petrache Marius   Seniori Bucuresti DINAMO BUCURESTI
Descalificat Szabo Tiberiu   Seniori Timisoara VERDE PENTRU BICICLETE
Descalificat Stoenescu Alexandru   Seniori Ramnicu Valcea INFORAMA PRESS AGENCY
Descalificat Kindle Janos   Seniori Timisoara  
Descalificat Boicu Corneliu   Juniori Timisoara  
Descalificat Szabo Endre   Juniori Timisoara  
Descalificat Ignat Alexandru   Juniori Timisoara  
Descalificat Puvak Rafael   Juniori Timisoara  
Descalificat Hategan Alwxandru   Juniori Timisoara  
Descalificat Pojar Raul    Juniori Timisoara Sprite

e-max.it, posizionamento sui motori

 

Vizitatori din Octombrie 2012

Users
1
Articles
228
Articles View Hits
601090

Contact

 Telefon  0722 550 897

 Email  CSGRATZU@GMAIL.COM

Sponsorii si colaboratorii Clubului

                                                                                                                        eXTReMe Tracker